Laila Kaasik

Tartu observatooriumis avati kosmosemissioonide simuleerimise keskus

Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis avati reedel, 1. juulil kosmosemissioonide simuleerimise keskus, mis asub osaliselt maa all ning on pälvinud sellega hellitava hüüdnime Kosmosepunker. Nimelt töötavad viimastel aastatel Eesti teadusasutused ja ettevõtted üha enam projektides, mille sihiks pole Maa, vaid avakosmos ja teised planetaarkehad. Kõiki instrumente, mida nende kosmoseprojektide raames ehitatakse, tuleb enne päris missioonile saatmist katsetada Maa peal sihtkohale võimalikult sarnastes tingimustes. Avatav keskus on hea koht, kus kosmoseinstrumente testida.

Seetõttu lükkas Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mihkel Pajusalu koos teiste osakonna inimestega 2021. aasta suvel käima kosmosemissioonide simuleerimise keskuse loomise. Tänaseks on keskuses üks suur osaliselt maa-alune ruum, kuhu on loodud graniitliivast kuupinna analoog. Sellega on ühendatud pikk koridor, milles saab suuremat liikumisvabadust vajavaid instrumente katsetada. Koridoris on tehtud juba ka katsemõõtmisi komeedipüüduri missiooni jaoks. Suvel hakatakse testima, kuidas suudab kulgur tehispinnasel järgida tarkvara poolt määratud trajektoori. Tulevikus on plaanis punkrit täiendada, näiteks lisada realistlikum pinnakate ning muuta seinad rohkem valgust neelavaks. Keskus on avatud ka uutele koostööpartneritele.

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium osaleb järgnevates projektides:
● Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Komeedipüüduri missioon - Tartu observatooriumis ehitatakse kosmosekaamerat nimega OPIC
● Kuukaamerate ehitamine - jõuavad Kuule juba 2023. aastal ettevõtte Crystalspace juhtimisel
● ESA planetaarkulgurite eeluuringud - esialgu on eesmärgiks kuukulgurite juhtimise tarkvara loomine, võimalik, et hiljem läheb seda tarvis ka Marsil - ettevõtte Milrem Robotics juhtimisel
● ESA-le ja teistele klientidele avakosmose valgusallikate arendamine - ettevõtte Crystalspace juhtimisel
● Venus Life Finder - Veenuse atmosfääri uurivate sensorite arendamine

Lisainfo: Mihkel Pajusalu, kosmosetehnoloogia osakonna juhataja ja kosmosetehnoloogia kaasprofessor, mihkel.pajusalu@ut.ee

EXOHOST Seminar: Prof. Sara Seager "Planeetide atmosfäärid ja maavälise elu jälgede otsingud"

Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) professor Sara Seager on juhtiv teadlane eksoplaneetide alal ning kuulub ka Tartu observatooriumi projekti EXOHOST nõuandekomisjoni!
Tartu observatooriumi teaduskonverents - Tartu Ülikool

27. märtsil toimub Tartu observatooriumi teaduskonverents

4-year PhD position in space research and technology: Retrieval of leaf angle distribution information from multi-angle remote sensing data

This doctoral thesis will devise, test, and implement a novel methodology exploiting multi-angle sensors to retrieve leaf angle distribution (LAD).